Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 4 ... 7 ... 11
Toplam 186 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 ... 7 ... 11

Flaş Nedir? Ne İşe Yarar?

Flaşlar, fotoğrafçılar için olmazsa olmaz ekipmanlardan birisidir. Sürekli aydınlatma yerine sadece deklanşöre bastığımızda aydınlatma sağlarlar. Özellikle ışık kurarak aydınlatma yapma fırsatınızın olmadığı, anı yakalamanız gereken çekimlerde adeta hayat kurtarıcı ürünler oldukları söylenebilir.

Tepe Flaşları

Tepe flaşları, kameranızın üzerine takılarak, kamerayla senkronize olarak çalışan ve deklanşöre bastığınız süre boyunca aydınlatma sağlayan ışıklardır. Işığın yetersiz kaldığı ortamlarda harici bir ışık kurmanıza gerek kalmadan konularınızı aydınlatarak pratik bir şekilde çekim yapabilmenizi sağlarlar. Eğer sadece gündelik anı fotoğrafları çekiyorsanız Godox Tepe Flaşı(Canon Uyumlu) gibi ekonomik modelleri tercih edebilirsiniz. Fakat daha profesyonel çekimler de yapıyor, oldukça fazla kullanıyor ve uzun ömürlü bir ürün arıyorsanız da Canon 430EX III-RT Flaş gibi orjinal ürünleri kullanmanızı öneririz. Hatta ürün vb. çekimleri gibi tamamen ticari ve profesyonel çekimler için ihtiyacınız varsa da Canon için; Canon Speedlite 600EX II-RT Tepe Flaşı, Nikon için; Nikon SB-5000 Tepe Flaş, Sony içinse; Sony HVL-F60RM Wireless Radio Flash gibi ürünleri kullanmanızda fayda var. Aynı zamanda Canon, Sony ve Nikon’un ve bu makinelerle uyumlu Godox, Aputure, Elichroom, Meike, Olympus, Profoto, Visico, Mcoplus, Shanny, Metz gibi markaların diğer modellerini de inceleyebilirsiniz. 

Macro Ring Flaşlar

Macro Ring flaşlar, lensin etrafına takılan ring mekanizması aracılığıyla aydınlatmayı doğrudan lensin baktığı bölgede sağlarlar. Makro çekimlerde ihtiyaç duyulan bu flaş türleri, çok detay çekimlerde (Örneğin bir karınca, böcek veya o boyutlardaki başka cisimlerin çekimleri vb.) yalnızca konunuzu aydınlatarak fondan ayırabilmenizi sağlarlar. Mcoplus MP-MRF32 Macro Cool Light Ring Led Işık gibi ekonomik olarak edinebileceğiniz Macro flaşlar da vardır. Fakat Canon için; Meike MK-MT24C Macro Twin Light Flaş (Canon Uyumlu), Nikon için; Meike MK-MT24N Twin Macro Flaş ( Nikon Uyumlu ), Sony içinse; Meike MK-MT24S Twin Macro Flaş ( Sony Uyumlu ) gibi modeller daha kullanışlıdır. Yine daha profesyonel bir ürün arıyorsanız da Nikon R1C1 Flaş Kit ya da Canon MR-14EX II Macro Ring Flaş gibi orjinal ürünleri tercih edebilirsiniz. Canon, Nikon, Sony, Meike, Godox, Laowa gibi markaların diğer modellerini de inceleyebilirsiniz. 

Video Led Işıklar

Yine aydınlatma yapmanızın pek mümkün olmadığı fakat kameranızla birlikte tepe aydınlatması yapmanızı gerektiren video çekimleri için tepe ışıkları arıyorsanız da bu amaçla kullanabileceğiniz video led ışıkları tercih edebilirsiniz. Led ışıklar; tepe flaşlarıyla muadil aydınlatmalar sağlarlarken, flaşların aksine sürekli aydınlatma sağlayabilirler. Bu yüzden videographer ya da youtuberlar için çok kullanışlı ürünlerdir. Özellikle V-log vb. çekimlerde adeta hayat kurtarıcı oldukları söylenebilir. Fiyat performans ürünü arayanlar için Neewer Led Işıklar gayet uygun bir üründür. Daha profesyonel kullanıcılar içinse Neewer RGB LED gibi set ürünler tercih edilebilir. Aynı zamanda Nanguang, Apature, Kaiseberg, Sanger, Canon, Sony, Godox gibi markaların farklı modellerini de inceleyebilirsiniz. 

Flaş Yumuşatıcılar

Flaş yumuşatıcılar, flaş ışığının keskin geldiği ve daha yumuşak bir ışık elde etmeniz gereken durumlarda flaşınızı küçük bir softbox haline getirerek yumuşak bir ışık elde etmenizi sağlayan ürünlerdir. 20x15 Flaş Önü Softbox gibi ekonomik çözümlerin yanı sıra Golden Eagle TP1 Speedlite Strobist Kit Set gibi daha kullanışlı setler de edinebilirsiniz. Aynı zamanda farklı boyutlarda flaş yumuşatıcılar elde ederek, ışığınızın dağılmasını istediğiniz alanı da belirleyebilirsiniz. Örneğin; Kaiseberg 20cm Flaş Önü Mini Softbox gibi bir ürünle ışığınızı 20cmlik bir alana yayabileceğiniz gibi, Weifeng 40x40 Cm Tepeflaş İçin Softbox gibi bir ürünle 40, Golden Eagle 60x60 Tepeflaş İçin Softbox gibi bir ürünle de 60cmlik bir alana yayabilmeniz mümkün. Weifeng, Kaiseberg, Aputure, Lifei, Star gibi markaların farklı boyut ve modellerdeki ürünlerini de inceleyebilirsiniz.

Flaş Tutucu ve Bağlantı Adaptörleri

Makinenizle doğrudan uyum sağlamayan flaş modellerini kullanmak istediğinizde ise flaş tutucu ve bağlantı adaptörleri aracılığıyla makineniz ve flaşınız arasında bağlantı kurabilirsiniz. Profoto, Weifeng, Micnova, Golden Eagle, Kaiseberg gibi markaların bu amaçla üretilmiş bağlantı adaptörü modellerini inceleyebilirsiniz. 

Flaş Tetikleyiciler

Flaş tetikleyici, paraflaşınızla makineniz arasındaki bağlantıyı kurarak, deklanşöre bastığınızda flaşınızın yanmasını sağlar. Makineniz ve ışığınız arasındaki bağlantıyı sağlayan bu ekipman oldukça önemlidir. Zira bu bağlantıdaki bir problem deklanlöre bastığınız an ile ışığın yanma zamanlamasında bir uyumsuzluğa sebep olursa fotoğraflardan istediğiniz sonuçları alamazsın. Çekim yaptığınız enstantane değeri ve bu değeri tetikçinizin de algılayabilmesi de önemlidir. Kablosuz tetikleyiciler, makine ve flaşınız arasındaki bağlantıyı genellikle radyo sinyalleri aracılığıyla sağlarlar. Tetikçi seçerken dikkat edilmesi gereken özelliklerden birisi de sinyal mesafesidir. Genellikle en az beş metreye kadar sorunsuz çekebilmesi tercih edilir. Fiyat performans ürünü arayanlar Nikon kullanıcıları için Godox XT-32N (Nikon HSS Flaş Tetikleyici), Sony kullanıcıları için Godox TTL Flaş Tetikleyici X1T-S (Sony Uyumlu) dikkat çekerken; Golden Eagle, Godox, Visico gibi markaların paraflaş tetikleyicileri ekonomik ve işlevsel ürün arayanlar için düşünülebilir ürünlerdir. Fakat zorlu koşullarda çalışması gerekebilen, (Fazla sinyal bulunabilen bölgelerde, paraflaş ve makine arasında sinyal kesebilecek duvar vb. gibi etkenlerin bulunabileceği ortamlarda, fazla rüzgarlı dış mekanlarda vs.) daha profesyonel bir ürün arayanlar da Elinchrom, Hensel, Profoto gibi markaların modellerini inceleyebilir. Ayrıca paraflaş tetikleyici alırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur da makinenizle uyumlu olup olmadığıdır. Bazı modeller, bazı markalarla uyumluluk göstermeyebilir.

Işık Ölçüm Cihazları

Profesyonel çekim stüdyolarında bulunması gereken ekipmanlardan birisi de ışık ölçüm cihazlarıdır. Bu cihazlar ortamdaki ışığın renk sıcaklığını ölçerek, doğru aydınlatma yapabilmeniz konusunda size yardımcı olurlar. Stüdyonuz ya da çekim yaptığınız ortamdaki ışığın şiddet ve sıcaklığını bilmeniz, doğru pozlama yapabilmek ve doğru sonuçlar alabilmeniz adına oldukça önemlidir. Aksi takdirde yanıltıcı renkler içeren sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu durum özellikle ürün fotoğrafı çekiyorsanız ciddi sorunlara sebep olabilir. Zira bir ürünü fotoğraflarken onu olduğu gibi, fotoğrafı görenin ürünün nasıl göründüğü hakkına doğru referans olabilecek bir şekilde fotoğraflamanız önemlidir. Bu sebeple daha doğru ve referans sonuçlar alabilmeniz adına Sekonic L-308X Color Flashmate Işık Ölçüm Cihazı, Kenko KFM-2200 Flash Metergibi cihazlar kullanabilirsiniz. Yine Sekonic, Kenko gibi markaların diğer ışık ölçüm cihazı modellerini de inceleyebilirsiniz.

Diğer Flaş Aksesuarları

Flaşlarınızı daha etkin bir şekilde kullanmak ya da kullanım alanlarınızı zenginleştirebilmek adına diğer akseuarları da inceleyebilirsiniz. Örneğin; Godox CF-07 Tepe Flaş İçin Renkli Filtre Seti ile flaşlarınızdan farklı renklerde ışık elde edebilir, Canon Extension Tube EF 25 II Makro Uzatma Tüpü ile macro flaşınızı uzatabilir ya da Profoto 340216 B2 Location Kit Bag ile flaşlarınızın güvenli bir şekilde muhafaza ve taşınmasını sağlayabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.