Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 4 ... 7 ... 11
Toplam 181 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 ... 7 ... 11

Hafıza Kartları

Fotoğraf Makineniz ile çekeceğiniz fotoğraf ve videolarınızı kaydedildiği ortam olan hafıza kartlarıdır. Hafıza kartları aynı zamanda bu görüntüleri bilgisayarınıza aktararak arşivlemenizi de sağlar. En çok Kullanılan Fotoğraf makinesi hafıza kartları SD, SDHC,CF,XQD, C FAST ve Micro SD kartlardır. En belirgin özellikleri okuma ve yazma hızı olan Hafıza kartlarının dosya depolama boyutları GB olarak ifade edilir.250 GB ve 128 GB Hafıza kartları genellikle ultra hızlı olarak üretilir ve 4K video çekimleri için zorunludurlar. Çeşitli Hafıza kartlarının bilgisayar aktarımını sağlayan aksesuarları da çoklu kart okuyuculardır. 25 in 1 diye tabir edilen bu kart okuyucular yukarıda sayılan hafıza kartlarından çoğu için kullanılmaktadır. 

Hangi Hafıza Kartını Almalıyım ?

Bir DSLR kullanıcısının hafıza kartı alacağı zaman düşünmesi gereken ilk şey, makinesinin performansını ve hızını en üst seviyeye hangi kartla çıkarabileceğidir. Çoğu kullanıcı düşük performansın tek nedeninin kullandığı makine olduğunu zanneder ancak asıl neden hafıza kartı olabilir. Gerçek performans hızını uygun fotoğraf makinesi-hafıza kartı birlikteliği belirler. Bu kısa makalenin amacı kart performans değerlendirmelerinin ve bu değerlerin makinenin performansını nasıl etkileyeceğinin anlaşılmasını sağlamaktır. Fotoğraf makinesi hafıza kartı önerisi için öncelikle Fotoğraf makinenizin desteklediği hafıza kartı türünü bilmelisiniz. Bunun için fotoğraf makinesi kategorimizden makinenizin ürün özellikleri bölümünü inceleyerek bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu tip sorularınız için canlı destek hattımızdan da destek alabilirsiniz. Makineniz SD kart destekliyorsa sonraki aşama ne kadar büyük dosya boyutunda çekimler yaptığınızı düşünerek 128 GB ya da 256 GB SDHC kartların 95 mb/sn okuma ve yazma hızındaki pro serilerini satın almalısınız. Ayrıca 4K video çekimleri için de yüksek yazma ve okuma hızına sahip hafıza kartlarına ihtiyacınız olacaktır. Bazı orta ve üst segment fotoğraf makineleri çift hafıza kartı yuvasına sahiptirler. Bunun için Hem SDHC hem XQD kart alabilirsiniz. Bunun en büyük avantajı ise silinme riskine karşı ikinci hafıza kartına yedekleme yapılabilmesidir.

Hafıza Kartı Performansı Nedir? Fotoğrafı etkiler mi?

Kart performansları iki yolla tanımlanır. Bu iki sınıflandırma arasındaki farkı anlamak ihtiyaçları karşılayacak olanın seçim için atılacak ilk adımdır. Hız Tanımlaması: Seri çekim ve hız .Hız tanımlaması (örn., 20MB/s) kartın en yüksek yazma ve herhangi bir cihaza veri aktarma hızını belirtir. Hız tanımlaması aynı zamanda okuma/yazma hızı yada veri transfer oranı olarak da bilinir.Hız sınıfı şöyle der: ”bu kart xMB/sn’den hızlı okuma/yazma yapmaz.”Hızlı yazan kartlar iki çekim arasındaki bekleme süresini en düşük seviyeye indirerek gelişmiş fotoğraf makinelerindeki seri çekim (Burst mode) özelliğini daha işler hale getirir. 

Video Çekimi İçin Hafıza Kartı Tavsiyesi:

video kaydı için karta minimum kesintisiz yazma hızını belirtir. Kartın sınıf numarası garanti olan minimum aktarım miktarını megabyte/sn biçiminde gösterir. Class 2 hafıza kartları minimum kesintisiz aktarım hızı 2MB/sn’dir. Class 10 kartlar ise minimum aktarım miktarı 10MB/sn biçiminde üretilir ancak kullanılan fotoğraf makinesine göre performans yine de düşük kalabilir.  Sınıf tanımlaması şunu garanti eder: “bu kartın hızı video içeriğini aktarırken xMB/s’nin altına düşmez”

Birlikte ele alındığında, sınıf ve hız tanımlamaları belli bir kullanım amacı için tercih edilecek SD kartın seçimi yapılırken  çok önemli olan kartların hız aralıklarını verir. Örneğin, Class 10 olarak tanımlanan bir kart için  en yüksek okuma/yazma hızı 30MB/sn’dir. Bu iki performans  kartın 10MB/sn’den daha yavaş video kaydı yapmayacağını ve 30MB/sn’ye kadar seri çekim fotoğraf kaydedebileceğini ifade eder.

Fotoğraf Makinesi için Doğru kartı seçmek

Flash hafıza kartları iki amaç için kullanılır: fotoğraflar ve video görüntülerini kaydetmek. Hız ve sınıf tanımlamaları bir kartın bunlardan birinde yada ikisinde birden ne kadar iyi olduğunu belirtir. Hız tanımlamaları fotografik performans için kullanılırken sınıf tanımlamaları video performansı için kullanılır. Video kameralar ve video kaydı yapabilen DSLR fotoğraf makineleri hafıza kartına devamlı, kesintisiz kayıt gerektirir ki akan karelerde atlama olmasın. Bir makinenin sınıf gereksinimi (üretici tarafından belirlenir) ve hatasız bir video kaydı için gereken minimum hızı ifade eder.Eğer bir makinenin sınıf gereksinimi 4 ise cihazın sorunsuz bir video kaydı yapabilmesi için Class 4 bir kart edinilmelidir. Onun yerine Class 2 bir kart kullanılırsa cihaz hata verebilir yada düşük çözünürlüklü bir kayıt yapar. Eğer video kaydı yapılacaksa tercih edilecek kartın sınıf tanımlaması uygun olmalıdır. Cihaz gereğinden düşük sınıf kart kullanıldığında hata verir ancak gereğinden üst sınıf bir kart kullanılırsa bunun bir ödülü yoktur. Cihazın kullanım kitapçığı okunmalı ve orada üretici tarafından önerilen sınıf tanımına uygun kart satın alınmalıdır. Eğer kılavuz Class 4 kart kullanılmasını öneriyorsa tüketici bunu tercih etmelidir. 

Fotoğraf makinesinin yazma hızı nedir?

Fotoğraf makineleri sürekli çekim yapıldığında hafıza kartına tek seferde yüksek miktarda veri yığar  optimum performans için bu cihazlar yüksek performanslı yazma hızı olan kartlara ihtiyaç duyarlar. Bugünün D-SLR fotoğraf makineleri gerek RAW gerekse JPEG formatında büyük fotoğraflar üretebilmektedir. Ortalama bir RAW fotoğraf genel olarak 10-20MB boyutlarındadır. Fotoğraf makinesinden karta veri aktarılırken bu büyük veri miktarı kartın band genişliğini doldurabilir. Yazılacak veri akışı ne kadar fazlaysa kullanılacak kart o kadar hızlı olmalıdır.

SD Hafıza Kartı Nedir?

Secure Digital ‘in kısaltması olan bu  hafıza kartlarının yüksek kapasiteli olanları SDHC ve SDXC olarak adlandırılırlar. Fotoğraf Makinelerinde en sık kullanılan SDHC Hafıza kartları markaları en başta Sandisk, Lexar ve Sony ‘dir.Bir küçük ebadı olan micro SDHC hafıza kartları ise genellikle DJI Drone modellerinde, Cep telefonlarında ,Go pro aksiyon kameraları ile Canon ve Sony handycam video kameralarında kullanılırlar.

XQD ve C Fast Hafıza kartları Özellikleri

C FAST hafıza kartları CF kartların en hızlı halidir. Seri fotoğraf çekimlerinde sıklıkla kullanılırlar. XQD Kartlar ise C fast kartlardan daha hızlıdırlar. Hafıza kartları arasında en hızlı olanlar XQD hafıza kartlarıdır.Ayrıca çok yüksek çözünürlüklü video ve fotoğraflar için En üst segment Fullframe fotoğraf makineleri bu hafıza kartı formatını desteklemektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.