Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 ... 7 ... 17 ... 40
Toplam 711 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 ... 7 ... 17 ... 40

Lens Filtreleri Türleri Nelerdir?

Lensin önüne takılan genellikle silindir şeklinde camdan yapılmış bu filtrelerin ışık ve renk dengeleme,koruyucu ve efekt filtreleri olarak farklı işlevleri vardır. Her objektifin çapının aynı olmaması nedeni ile her objektif için farklı çaplarda filtreler bulunur.Bu nedenle filtre satın alırken mutlaka filtreyi takacağınız objektifin çapını bilmeniz gerekir ki bu çap değeri objektifin ön kısmında yazar.Filtrelerden en çok kullanılanlar UV filtre, Circular Polarize Filtre ve ND filtrelerdir.

UV Filtre Nedir? Ne İşe Yarar?

Ultra-viyole ışınlarını süzme görevi yapan UV filtrelerin, renksiz yapıları sayesinde olumsuz bir etkileri yoktur. Eğer ortamda insan gözünün göremediği ama fotoğrafı etkileyecek UV ışınları var ise bu filtre bu ışınları süzerek fotoğraf yüzeyinde sisli bir tabaka oluşmasını engellerler. Bu filtreler aynı zamanda objektifi toz,çizilme, yağlanma gibi dış etkilerden koruması nedeni ile herkesin mutlaka sahip olması gereken bir filtredir. Benzer şekilde sky light filtrelerde aynı görevi görürler. Ancak sahip oldukları hafif pembe renk nedeni ile renklerde kontrast arttırıcı özelliği vardır.

Polarize Filtre Nedir? En İyi Polarize Filtre Hangisidir?

Polarize filtreler üç önemli amaç için kullanılırlar. Birincisi yansımaları önlemesi, ikincisi renklerin doygunluğunu arttırması (bu etki siyah-beyaz fotoğrafta kontrastın artması şeklinde ortaya çıkar) üçüncüsü ise yoğunluk filtresi gibi iş görmesidir. Polarize filtre, ışığın objektife giriş açısını kontrol ederek metal olmayan yüzeylerden kaynaklanan yansımaları önler. Dairesel bir hareket ile kontrol edilen filtre, her yönden gelen ışığı geçirmez, yalnızca belirli bir açı ile karşıdan gelen ışığı geçirir. Diğer yönlerden gelen ışığın engellenmesi ile yansımalar yok olur ve siz böylece bir camın arkasını veya bir ırmak veya denizin dibini fotoğraflama imkanı bulursunuz. Polarize filtre aynı zamanda yansımaları engellediği için daha zengin renkler elde edilir. Mesela gökyüzündeki beyaz renkli bulutlar daha kontrastlı görünür. İki tip polarize filtre vardır. Bunlar dairesel (circular) ve doğrusal (linear). Doğrusal yani linear filtreler daha ucuz filtrelerdir ve özellikle gökyüzünde daha etkili olurlar. Ancak dairesel yani circular filtrelerin daha homojen bir etkileri vardır. Auto focus SLR makinalarda ve spot ölçüm yapan makinalarda ölçüm hatasını engellemek ve auto focus özelliğini kullanabilmek için dairesel polarize filtre kullanımına gerek vardır.

Nd Filtre , neatural density filtre Nedir? Nasıl Kullanılır?

Çok kısık bir diyafram değeri ve çok düşük bir enstantane kullanmamız gerektiğinde ve bu değerler makinamızda yok ise gri yoğunluk filtresi en önemli yardımcımızdır. Gri renkteki bu filtreler sensöre gelen ışığı iki veya dört stop hatta sekiz stop azaltırken renklerde değişikliğe neden olmazlar. Örnek olarak ışık çok fazla olduğu için yüksek enstantane (düşük pozlama süresi) kullanımı isteyen bir akarsu fotoğrafını bu filtreyi kullanarak düşük enstantanede yumuşatabilirsiniz. Variable ND filtereler ise değişken yoğunluğa sahip ND filtrelerdir.Bu sayede fotoğraf veya video çekilecek ortamdaki ışık yoğunluğuna göre tek filtre ile değişik stoplar kullanabilirsiniz. Filtrenin yoğunluğuna göre kaç stopluk pozlamaya etki edeceği değişkenlik gösterir. Örneğin; 2x ND filtre - 1 f stop, 4x ND filtre - 2 f stop, 8x ND filtre - 3 f stop,16x ND filtre - 4 f stop,32x ND filtre - 5 f stop 1024x ND filtre - 10 f stop  ND filtreler genellikle manzara fotoğrafçılığında özellikle bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkar. Güneş ışığının çok yoğun olduğu ortamlarda ND filtre kullanarak patlamaları azaltıp, yoğun ışıklı bölgelerden daha fazla detay elde edebilirsiniz. Aynı zamanda gündüz uzun pozlama yapmak istenildiğinde de kullanılması gerekebilir. Işığın fazla olduğu ortamlarda uzun pozlama yapmak istenildiğinde beyaz bir görüntü elde edilir. Bu durumda yoğun bir ND filtre kullanarak sensöre gelen ışığı minimize edip, gündüz vakti uzun pozlama yapabilirsiniz. Ayrıca doğa fotoğrafları çekiyor iseniz yine uzun pozlama yaparak şelale çekimi, kar yağışı çekimi gibi çekimlerde fotoğrafınıza hareket etkisi verebilmeniz için yine ND filtre kullanmanız gerekecektir. Kar yağışı esnasında, karlı havada yüzeyden yansıyan ışık o kadar fazla olur ki pozlama alanı oldukça kısıtlı hale gelir. Bu etkiyi azaltmak için ND filtre kullanmak doğru pozlanmış fotoğrafı elde etmek için zorunlu hale gelmektedir. Böyle havalarda ND filtre kullanmanın bir başka artısı da daha doygun renkler elde etmenize  yardımcı olmasıdır.

En İyi Lens Filtre Markaları Nelerdir? Filtre Tavsiyesi

Filtreler camdan üretildiği için bu üretildikleri camın kalitesi lens filtresinin kalitesini belirler.Çünkü lensiniz ne kadar kaliteli olursa olsun.Eğer kaliteli camdan üretilmiş bir UV ,Polarize filtre kullanılmıyorsa fotoğraf ve video kaliteniz düşük olacaktır. Fotoğraf ve video tutkunlarının vazgeçilmez platformu fotografium.com’da dünyaca ünlü optik üreticisi olan BW, HOYA, HAİDA,KAİSEBERG markalarının UV Filtre, ND Filtre ve Circular Polarize Filtrelerini en uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Kullanmanız gereken filtre türüne kategorimizdeki Polarize filtre ile çekilmiş fotoğrafları, ND Filtre ile çekilmiş örnek fotoğrafları inceleyerek ve müşteri yorumlarındaki lens filtreleri tavsiyelerini okuyarak rahatlıkla karar verebilirsiniz.

Slim Filtre Nedir? Ne işe yarar?

Slim filtre adından da anlaşılabileceği üzere normal filtrelere nazaran daha ince yapıda filtreler denilebilir. Camları daha ince yapıda olduğundan özellikle geniş açılarda çalışırken köşelerde oluşabilecek kararma riskini daha aza indirirler. Bu yüzden genellikle geniş açılı lenslerle yapılan manzara çekimlerinde slim filtrelerin daha kullanışlı oldukları söylenebilir. Slim filtreler yapıları gereği önlerine koruyucu kapak takmayı engellerler. Genel olarak polarize filtrelerin sürekli değil, ihtiyaç halinde, ihtiyaç duyulan çekim esnasında kullanıldıklarını düşünürsek bu durum ciddi bir dezavantaj sayılmaz.

Slim filtre adından da anlaşılabileceği üzere normal filtrelere nazaran daha ince yapıda filtreler denilebilir. Camları daha ince yapıda olduğundan özellikle geniş açılarda çalışırken köşelerde oluşabilecek kararma riskini daha aza indirirler. Bu yüzden genellikle geniş açılı lenslerle yapılan manzara çekimlerinde slim filtrelerin daha kullanışlı oldukları söylenebilir. Slim filtreler yapıları gereği önlerine koruyucu kapak takmayı engellerler. Genel olarak polarize filtrelerin sürekli değil, ihtiyaç halinde, ihtiyaç duyulan çekim esnasında kullanıldıklarını düşünürsek bu durum ciddi bir dezavantaj sayılmaz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.