Profesyonel Düğün Fotoğrafçılığı İçin Doğru Ekipman Seçiminin İncelikleri

13 Eylül 2021
Profesyonel Düğün Fotoğrafçılığı İçin Doğru Ekipman Seçiminin İncelikleri

Profesyonel Düğün Fotoğrafçılığı İçin Doğru Ekipman Seçiminin İncelikleri

Düğün fotoğrafçılığı fotoğrafçılık türleri arasında oldukça rağbet gören ve karlı bir alan. Her şeyden önce, düğün dediğimiz şey beklentilerin çok yüksek olduğu, bir daha tekrarlanamayacak bir şeydir ve bu sebepten ötürü duygusal anlamda çok yoğun bir olaydır.Düğün çekmek özveri ve beceri ister ve eğer keskin, doğru kompoze edilmiş, doğru aydınlatılmış fotoğraflar çekmek istiyorsanız doğru ekipmanlara sahip olmanız gerekiyor. Düğün fotoğrafçılığınızı yeni bir seviyeye taşımak ya da eksikliklerinizi tamamlamak istiyorsanız dikkat etmeniz gerekenleri yazdık.

Full Frame Kamera

Full Frame Kameralar

Deneyimli fotoğrafçılar genellikle Canon 5D Mark IV  Canon 5D Mark IV'ü fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al , Nikon D850  Nikon D850'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ve Sony a9  Nikon D850'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al gibi üst segment makinaları tercih ediyorlar. Çünkü sensörü büyük olan kameralar üstün görüntü kalitesi, harika detaylar, keskinlik ve kalite kaybı olmadan büyütebildiğiniz büyük baskılara imkan tanıyorlar. Yüksek ISO değerlerinde şaşırtıcı derecede başarılılar. Her ana hazırlıklı oldukları için de başkalarının yakalayamadığı eşsiz görüntüleri bu kameralarla yakalayabilirsiniz. Gövdeleri sapasağlamdır, zorlu koşullarda sorun çıkarmazlar.

Gelişmiş çok alanlı otomatik netleme ve otomatik pozlama seçenekleri, farklı kare seçenekleriyle HD, 2K, 4K video seçenekleri ve üst segment batarya ve güç aksesuarlarına sahiptirler. Daha ileri teknoloji ürünlerin peşinde olanlar aynasız kameralara, aynasızların içinden de a7R II ve A7s II’ye bakabilirler. Sinema kalitesinde 4K video imkanı, geceyi gündüze çeviren düşük ışık performansı, hiçbir anı kaçırmayan en hızlı AF sistemleri ve yüksek çözünürlüklü elektronik vizörleriyle DSLR fotoğraf makinelerini de tahtından indirmeleri an meselesi.

İkinci Kamera

APS-C Kameralar

Düğün fotoğrafçılığının ileri gelenleri yedek kamera olarak genellikle Canon 80D  Canon 80D'yi fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ve Nikon D7200  Nikon D7200'ü fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al gibi üst ve orta segment sınıfında yer alan APS-C formatlı makinaları tercih ediyor. 16 MP’den başlayan sensörleriyle, düğün-organizasyon çekimlerinde ikincil bir kamera olarak gayet yeterlidirler. Ayrıca full frame lensleri bu kameralara taktığınızda 1.5x’lik bir odak uzaklığı avantajı elde edersiniz. Bu da eksik lenslerinizin yerini doldurma imkanı tanır.

Diğer avantajlar arasında en önemlisi ise Sigma 18-300mm f/3.5-6.3 DC MACRO OS HSM gibi daha küçük, daha hafif ve daha yüksek odak uzaklığına sahip lensleri kullanabilmeniz. Yeni çıkan APS-C kameraların ISO performansları oldukça iyi, bu da f/3.5-5.6 gibi ortalama lenslerle gece çekimleri yapabileceğiniz anlamına geliyor. Daha kompakt bir ikinci kamera isteyenler için aynı işi daha küçük bir gövde ile yapabileceğiniz Sony a6300  Sony a6300'ü fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ve Olympus E-M10 Mark III  Olympus E-M10 Mark III'ü fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al gibi aynasız fotoğraf makineleri de ideal.

Lensler: Ne Kadar Hızlı O Kadar İyi

Düğün Lensleri

Diyafram açıklığı yüksek olan lensler (f/1.2, 1,4, 1,8 gibi) düşük ışık ve ISO değerlerinde, yüksek enstantene değerleri kullanarak çekim yapabilmenize olanak tanır ancak düşük diyafram değerleri de sığ alan derinliği anlamına gelir yani kadrajınızdaki net alan mesafesi oldukça kısalır. Sabit ya da zoom önemli değil, düğün fotoğrafçıları için önemli olan lensin hızlı olmasıdır.

"Düğün Fotoğrafçısının Lensi" diye bir lens tanımlamamız istenseydi 24-70mm f/2.8  24-70mm lensleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ’i seçerdik. Bu lens sayesinde odak uzaklığını 24mm’ye getirip düğün kalabalığını, 50mm’ye getirip gelin ve damadın dansını ve 70mm’ye getirip en mutlu anını yaşayan gelinin portresini rahatlıkla çekebilirsiniz. Ayrıca en geniş diyafram değeri f/2.8 ile karanlık ortamlarda çekim yapabilir ve harika bokehler yaratabilirsiniz.

70-200mm f/2.8  70-200mm lensleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al düğün fotoğrafçıları arasında en popüler lenslerden biri olup 24-70mm’le birleştiğinde geniş açıdan telefotoya istediğiniz her odak uzaklığına sahip olursunuz. Uzakları yakına getiriyor olması konuya müdahale etmeden doğal pozlar yakalamanızı sağlar. Ayrıca yine aynı lens iç ve dış mekanlarda tekli ve toplu portre çekimlerinde de harikalar yaratabilir. Lensin en açık diyafram değerlerinde çok sığ alan derinliği sağlayabilmesi arka planın flu olduğu geleneksel portre fotoğraflar için idealdir. Hızlı sabit lensler düşük ışıkta samimi pozlar yakalamak, HD video çekmek, flaşsız portre çekmek için idealdir. Kullanımı kolaydır ve kamera çantanızda fazla yer kaplamazlar. Çoğu fotoğrafçının kullandığı popüler odak uzaklıkları 35mm, 50mm ve 85mm’dir.

Profesyonel fotoğrafçılar düşük ışıkta çekim imkanından dolayı genellikle düşük diyafram değerine sahip lensler tercih etseler de son zamanlarda kameraların ISO performansları ciddi şekilde geliştiğinden f/3.5-5.6 gibi lensleri de tercih etmeye başladılar. Makro objektifler yüzük, elbise, çiçek düzenlemeleri gibi detayları rahatlıkla çekmenizi sağlar. Telefoto makro lensler ise hem portre hem detay çekebildikleri için düğün fotoğrafçısının tam istediği lenstir. Balık gözü lensler  Balık gözü lensleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al düğün fotoğrafçıları için oldukça popüler olan bir seçenek çünkü fotoğraflarınızın karakter olarak diğerlerinden ayrılmasını sağlıyor. Bütün fotoğrafları balık gözüyle çekemezsiniz tabii ki ama çektikleriniz düğün albümünde yer alıyor olacaktır. Full-frame balık gözü lensler kenarlarda yuvarlak bir bozulma yaratarak 180 derecelik bir görüş açısını fotoğraf karesine sığdırırlar.

Işık Fark Yaratır

Birçok düğün fotoğrafçısı birden fazla aydınlatma seçeneği sağlayabilmek adına yanlarına dört veya beş flaş ünitesi alsalar da minimum yeterli sayı iki diyebiliriz. Bu sayede hem harici hem de 3 noktalı aydınlatma yapabilirsiniz. Popüler flaş seçenekleri arasından dahili uzaktan kumanda imkanı sunan Nikon SB-5000  SB-5000 flaşı fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al , Canon 600EX-RT  Canon 600EX-RT flaşı fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ve Sony HVL-F60M  Sony HVL-F60M flaşı fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al harici flaşlar başlıca önerilerimiz.

Paraflaş ve LED Işıklar

Paraflaşlar

Paraflaşlar  Paraflaşları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al dahili yönlendirilebilir ışıklardan oluşan yüksek güçlü flaş ışıklarıdır ve kit içerisinde bir ya da birkaç kafa, reflektör ve batarya içerir. Düğün fotoğrafçıları grup fotoğrafları ya da sahne çekimi için genellikle 2 adet paraflaş kullanır.

LED Işıklar  LED Işıkları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ise hem fotoğraf hem video için kullanılabilen, enerji tasarrufu yüksek ve çoğu ışık kaynağından daha az ısınan ve esnek kullanım sağlayan kaliteli ışık kaynaklarıdır. Ayrıca hızlı performansı, güçlü sinyal çıkışı ve TTL entegrasyonuyla Profoto B1 500  Profoto B1'i fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al de oldukça iyi bir seçimdir.

Kablosuz Flaş Tetikleyiciler

Tetikleyiciler birden çok flaşı ya da kamerayı senkronlu şekilde kullanmanıza izin verdikleri için oldukça işe yarar aletlerdir. Önerdiğimiz Ürün: Pocket Wizard T5  Pocket Wizard TT5'i fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al

Yüksek Hızlı Hafıza Kartları

Hafıza Kartları

UHS-I Class 1 ve Class 3 SD hafıza kartları HD/2K/4K video çekimlerinde ve seri çekimlerde zorunluluktur. Tabii eğer yeni kameralardan birine sahipseniz SD ya da CF kartlara göre çok daha hızlı çalışan XQD Kartlar  XQD Kartları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ya da CFast Kartlardan  CFast Kartları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al faydalanabilirsiniz.

32GB ya da daha yüksek bir hafıza kartıyla tek karta bütün düğünü kaydedebilmeniz mümkün. Profesyonel düğün fotoğrafçıları genellikle birden fazla küçük kartla çalışır çünkü bütün görüntüyü tek bir karta kaydetmek tehlikelidir. Canon 5D Mark IV  Canon 5D Mark IV'ü fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al gibi çift hafıza kart girişi olan kameralarda iki karta aynı anda kaydedip birine yedekleme yapabilir ya da Raw-JPEG dosyaları ayrı hafıza kartlarına kaydedebilirsiniz. Hafızanın yüksek olması her zaman iyidir, bu nedenle her zaman ihtiyacınızdan biraz daha fazlasına sahip olun.

Ekstra Pil: Hazırlıklı Olun!

Flaş haznelerinin sağladığı ekstra pil kapasitesi sayesinde çok daha fazla kare çekebilirsiniz. Dolayısıyla, yanınızda her zaman ekstra pil  Pilleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al taşımakta fayda var.

Yedek Batarya

Kamera, flaş üniteleri, ışık ekipmanları, kablosuz kumandalar ve flaş ışıkları dahil kullandığınız tüm ekipmanların her biri için tam dolu bir yedek batarya  Yedek bataryaları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al bulundurduğunuzdan emin olun. Ekstra bataryalar sayesinde çekiminiz uzun süre durmamış olur bu da çekim anında büyük bir avantajdır. Her bir batarya için doğru kabloları yanınıza aldığınızdan da emin olun.

Difüzerler ve Reflektörler

Difüzerler  Difüzerleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ve Reflektörler  Reflektörleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al sayesinde konuyu öne çıkaran yumuşak, doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Bazı aksesuarlarla renk efektleri de sağlayabilirsiniz. Yüzlerce şemsiye, difüzör, reflektör çeşidi olsa da, elbette bazıları diğerlerinden daha iyi.

Tripod ve Monopodlar

Tripodlar

Deneyimli düğün fotoğrafçıları sağlam, ortalama ağırlıkta bir tripod  Tripodları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al ve monopod  Monopodları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al tercih ederler. Doğal ışıkta düşük enstantane değerleri kullanıyorsanız tripoddan başka bir çareniz yok.

Eğer fotoğrafın yanında HD/2K/4K video da çekiyorsanız, 3 akslı pan (yatay hareket) ve tilt (dikey hareket) hareketleri yapabildiğiniz bir tripod tercih edin. Monopodlar da stabil görüntü sağlayan, kullanımı kolay ekipmanlardır ve düğün organizasyonlarında çok işe yararlar.

Klempler

Clamp

Klempler  Klempleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al herhangi birinin yardımı olmadan kamerayı ve ışığı istediğimiz yere tutturabildiğimiz harika aparatlardır. Ayrıca ekipmanınızı bir raya, masa kenarına ya da etrafta bulunan bir boruya rahatlıkla tutturabildiğiniz için ekstra bir tripod ya da ışık standı ihtiyacı da ortadan kalkar.

Örneğin; bir düğün çekiminde klempler sayesinde istediğiniz yere tutturduğunuz ışık ve flaşlarınız gayet sağlam bir şekilde çekime hazırken, siz de kameranın başında kadrajınızın daha iyi olması için rahatça uğraşabilirsiniz.

Çantalar

Çantalar

Düğün fotoğrafçıları alanda ihtiyaç duydukları ekipmanları taşımak için lens çantası, flaşlar, ışık standları için caseler, kamera çantası ve sırt çantası kullanır. Kendi çalışma akışınıza uygun çantaları  Çantaları fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al edinin.

Yukarıda önerilen ekipmanlar ihtiyacınıza göre özel olarak hazırlanmış olsa da kendi ihtiyaçlarınıza göre onları şekillendirmekten korkmayın. Düğün fotoğrafçılığında rekabet gittikçe artıyor ve elinizde doğru ekipmanları bulundurmak sizi bir adım öne geçirecektir. Ayrıca doğru ekipmanlara sahip olmak çalışma düzeninizi rahatlatacağı için iş standardınızı da yükseltir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.