Düğün Fotoğrafçılarına Seviye Atlatacak Muhteşem Geniş Açı Lensler

13 Eylül 2021
Düğün Fotoğrafçılarına Seviye Atlatacak Muhteşem Geniş Açı Lensler

Düğün Fotoğrafçılarına Seviye Atlatacak Muhteşem Geniş Açı Lensler

Bir düğünü fotoğraflamak için lens seçerken en önemli unsurlar mekan, konuk sayısı ve en önemlisi çekmek istediğiniz tarzdır. Düğünü teknik anlamda başarılı bir şekilde atlatabilmek için töreni farklı bakış açılarıyla görebilmek adına farklı açılarda lensler tercih etmek gerekir. Geniş açı bir lensle düğünlerdeki en bilinen anlar rahatlıkla fotoğraflanabilir. Standart bakış açısına göre daha geniş bir kadraj sağlamasının yanında yüksek alan derinliğinde başarılı bir keskinlik sağladıkları için sıklıkla tercih edilirler.

Geniş Açı Görüş Açısı

Genel anlamda konuşursak geniş açı lensler  Geniş açı lensleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al görece düşük odak uzaklığı değerleri olan ve görüş açısı olarak da normal bakış açısından daha geniş gören lenslerdir. 35mm ve daha alt değerler insan gözünün görüş açısından daha geniş bir görüş açısına sahip oldukları için geniş açı olarak adlandırılır. Telefoto bir lensle kıyaslandığında, çok daha geniş bir açıya ve düşük diyafram değerlerinde yüksek alan derinliğine izin verirler. Bu geniş görüş açısı konu kameraya yaklaştıkça konunun biraz daha heybetli görünmesini sağlar. Konunuzu kadrajın tam ortasına oturtup çekim yaparsanız kenar bozulmalarını en aza indirirsiniz.

Düğün Geniş Açı Lens

Crop (APS-C) Sensörlerle Geniş Açı Lens Kullanımı

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, genel olarak geniş açı lenslerin odak uzaklığı en fazla 35mm civarındadır ve 28mm lens  28mm lensleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al , 24mm lens  24mm lensleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al , 21mm lens  21mm lensleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al , 18mm lens  18mm lensleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al şeklinde azalarak devam eder. Odak uzaklığı ne kadar küçülürse, açı o kadar geniştir. Tabii, bu sayılar tam anlamıyla karşılayabilmek için bir full-frame body gerekir. Full frame fotoğraf makinelerinde sensör boyutu 36x24mm’dir ve yaklaşık 43mm çapında bir köşegen sunar. Bu değer normal sensör boyutudur. Daha genel geçer bir ifade için bu değer 50mm’ye yuvarlanmış ve normal değer olarak kabul edilmiştir. Daha kısa odak uzaklığına sahip lensler kullanıldığında açı daha da büyür ve sensöre veya filme çok daha fazla görüntü kaydedilir.

35mm filme sahip fotoğraf makinelerinin tarihi popülaritesi nedeniyle, geniş açı lens nedir veya telefoto lens nedir sorularının cevabı konusunda açıya ve odak uzaklığına bağlılıkta karar birliği sağlanmıştır. Şimdilerde, çoğu fotoğraf makinesinde full frame makinelerdeki sensörlerden daha küçük sensörler kullanıyor. Bu sensörler boyutlarına göre DX, APS-C veya Micro Four Thirds olarak adlandırılıyor. Sensörlerin küçülmesiyle doğal olarak kaydedilen görüntüde de kayıp yaşanıyor ve fotoğraf daha küçük sensörlere göre şekilleniyor. Bahsedilen küçültme oranı “crop factor” olarak adlandırılıyor. Küçülen sensöre takılan lensin odak uzaklığı ile crop factorün çarpılması sonucunda da yeni odak uzaklığı kolayca hesaplanabiliyor. Genel olarak crop çarpanları DX gövdeler için 1.5x, diğer APS-C sensörler için 1.6x, Micro Four Thirds sensörler için ise 2x‘tir.

Hesaplama için bu çarpanları kullanırsak, full-frame 35mm bir lens, DX sensörlerde 52.5mm, Canon APS-C sensörlerde 56mm ve Micro Four Thirds sensörlerde ise 70mm bir lense tekabül edecektir. Yani full-frame bir gövdede geniş açı olarak kullandığınız bir lensi DX, APS-C veya Micro Four Thirds gövde ile portre lensi olarak kullanabilirsiniz. Bu artış nedeniyle, crop makinelerde geniş açı lens arıyorsanız eğer 8mm lenslere  8mm lensleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al veya 20mm lenslere  20mm lensleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al göz atmanız gerekir.

Düğün Fotoğrafçılığı Lens

Geniş Açı Lenslerin Etkisi ve Faydaları

Geniş açı lenslerin yayılmış perspektifi sahneyi görsel olarak genişletiyor ve makineye hem yakın hem de uzak olan nesneleri kadraja alabiliyor. Geniş açı lenslerin bu özelliği telefoto lenslerin  Telefoto lensleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al tam zıddı olarak çalışıyor. Telefoto lensler arka plan ve objeyi sığ alan derinliği sayesinde belirgin bir şekilde ayırabilirken, geniş açı lensler belirli bir nesneyi ön plana çıkarmak için değil bütün alanı fotoğraflamak için kullanılır. Düğün gibi olayların takibinin ve tekrarının zor olduğu anlarda geniş açı lens kullanmak daha mantıklı bir seçenek olacaktır.

Geniş açı bir lens, sunduğu alan derinliğiyle, hatırlanmaya değer bir anı her şeyiyle kaydeder. Çok hareket edemeyeceğiniz dar alanlarda çalışırken en samimi arkadaşınız olacaktır. Bir grubu fotoğraflarken etraftaki mimari yapıları da kadrajınıza alabileceksiniz. Aynı zamanda manzara karşısında çekilen portreler için elverişlidir.

Zoom Lensler vs Prime Lensler

Değişken odak uzaklığına sahip zoom lensler  Zoom lensleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al veya sabit odak uzaklığına sahip prime lensler  Prime lensleri fotografium.com'dan resmi garantili olarak güvenle satın alabilirsiniz. Satın Al olsun, iki seçenekte de çok çeşitli lens mevcut. İki tarafın da çekim yaptığınız yer, zaman veya konuya bağlı olarak artıları ve eksileri var. Prime lensler sabit odak uzaklığı sunar ve bu sebeple hareket etmeniz ve komposizyonu bu şekilde oluşturmanız gerekir. Prime lenslerle çalışmanın en iyi yanı, aynı odak uzaklığına sahip bir zoom lense göre çok daha fazla diyafram açıklığına sahip olabilmeleridir. Genelde f/1.2, f/1.4 ve f/1.8 gibi diyafram değerleriyle karşımıza çıkar.

Bu değerler zoom lenslerde oldukça nadir görülür. Yüksek diyafram açıklığı sayesinde daha yüksek enstantane kullanabilir, düşük ışıklı ortamlarda daha kolay çekim yapabilme imkanı sağlar. Geniş açı yerine daha büyük bir prime lenste ise mükemmel bir alan derinliğine sahip olursunuz. Zoom lenslerin en büyük olayı bir kaç lensi aynı kalıp içinde kullanabilmek diye özetlenebilir. Önce geniş açı bir fotoğraf çekip ardından telefoto bir lens ile odak yapıyor olabilirsiniz. Geniş açı lensler, düğün gibi kalabalık etkinlikler söz konusu olduğunda kesinlikle çantanızda en az bir tane bulunması gereken lenslerdir. Kaçırmamanız gereken anlar için en büyük yardımcınız olacaktır. Aynı zamanda yaklaşmanız gereken anlar da olacaktır. Bu durumlarda zoom lenslerle işinizi halledebilirsiniz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.